Folkeskolen
Folkeskolen
Skulderklap til skolepatruljen

Den 30. januar fik skolepatruljen på Sankt Annæ Gymnasium besøg af Susi Rossing fra Den Kriminalpræventive Sektion i anledning af ”den sureste uge”.

”Den sureste uge” er en kampagne, der hylder og anerkender skolepatruljer for deres vigtige arbejde. Vi er netop i en tid på året, hvor det regner meget og er mørkt om morgenen, når skolepatruljen skal møde ind.

Skolepatruljen på Sankt Annæ Gymnasium består af frivillige piger og baryton-drenge fra 7. klasse samt enkelte elever fra 8. klasse, som nu står på deres andet år. Susi kom forbi med anerkendende ord og en flødebolle fra Københavns Kommune, Sikker Skoleveje og Rådet for Sikker Trafik.

Der er mange fordele ved at være i skolepatruljen – ud over at man får en tur i biografen og i Tivoli. En af pigerne fra skolepatruljen fortæller, at hun synes, det er hyggeligt med samværet på tværs af klasserne. En af drengene fortæller, at han sætter stor pris på de anerkendende kram, han får fra sine klassekammerater om morgenen. Derudover fortæller en af pigerne, at hun bliver så glad af at være tidligt oppe om morgenen!

Vi vil også sige tusind tak til vores elever for deres trofaste arbejde som skolepatrulje. Generelt går det godt med at få trafikanterne til at respektere deres arbejde – med enkelte undtagelser som fortravlede trafikanter – men det tager eleverne i skolepatruljen i stiv arm!

> Se også Instagram-opslag fra TV2 Lorry

 

KALENDER OG NYHEDER
 • Folkeskolen
  3. klasser sang for plejehjemsbeboere
  Her midt i Corona tiden har mange haft det svært. Ikke mindst landets ældste beboere, der typisk har været meget isolerede. Men en torsdag i starten af maj, fik nogle af beboerne sig på Dr. Ingrids hjem en meget livsbekræftende oplevelse.
 • Folkeskolen
  Coronavirus: Seneste nyt i folkeskolen
  Skolen er lukket fra mandag den 16. marts. Læs seneste nyt her
 • Folkeskolen
  Festlig Fastelavn på Sankt Annæ
  Fredag den 21. februar var 3. og 4. klasse samlet til kæmpe fastelavnsfest. Se de dejlige billeder.
 • Folkeskolen
  Skulderklap til skolepatruljen
  Skolepatruljen på Sankt Annæ Gymnasium fik besøg af Susi Rossing fra Den Kriminalpræventive Sektion.
 • Folkeskolen
  NYT OM AULA PÅ SAG
  Fra og med uge 43 skal alle forældre gå på AULA istedet for ForældreIntra.
  Læs mere, download dit barns skema og få hjælp, guides og vejledning
 • Folkeskolen
  Vi styrker udskolingen i folkeskolen – KBH!
  I perioden 2018-2021 har Københavns Kommune afsat 220 mio. kr. til at gøre folkeskolen mere attraktiv for de ældste elever. Alle byens skoler har fået flere penge pr. elev i 7. til 9. klasse, som de fx kan bruge på mere pædagogisk personale. Skolerne har derudover kunnet søge om penge til særlige aktiviteter omkring deres ældste klasser.
 • Folkeskolen
  Introaften for nye elever
  Tirsdag d. 19. marts bød folkeskolen velkommen til alle de nye elever og forældre, der starter i 3. klasse efter sommerferien.
 • Folkeskolen
  FN’s Verdensmål på skoleskemaet
  Vi sætter dette skoleår særligt fokus på FN’s 17 verdensmål for bæredygtig udvikling.
 • Folkeskolen
  Folkeskolen flytter midlertidigt til Carlsberg Byen
  Den 5. november 2018 flytter hele folkeskoleafdelingen midlertidigt til Carlsberg Byen
 • Folkeskolen
  Fejring af Lærernes Dag
  Fredag den 5. oktober fejrede vi Lærernes Dag på Sankt Annæ Gymnasium.
 • Folkeskolen
  VIDEO: 6.V til “Coding Class” hos TDC
  6.V besøgte TDC for at præsentere deres kodeevner og gode idéer. Se hvordan det gik for sig her.
 • Folkeskolen
  Oliver Twist
  5. klassernes årlige teater - denne gang var det Oliver Twist.
  Her er et smugkig indenfor.
 • Folkeskolen
  9. klassernes sidste skoledag
  Den 31. maj fejrede vi 9. klassernes sidste skoledag. Se billeder fra dagen her.
 • Folkeskolen
  SKAKMESTRE!
  Se lige pokalen her...
 • Folkeskolen